Partner serwisu
Intermodal i logistyka

W Polsce relikt PRL, w Szwajcarii perła architektury

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

Data publikacji:
20-02-2012
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
W Polsce relikt PRL, w Szwajcarii perła architektury
Fot. FauxNews
Chyba nikt w Polsce nie mówi o Dworcu Centralnym jako perle architektury. Co innego w Szwajcarii. Dziennik „Neue Zürcher Zeitung” w artykyle „Zmartwychwstanie architektonicznej ikony” nazywa go architektonicznym klejnotem, niedocenianym nawet przez PKP.

„Warszawa przeżywa boom. Nowe budynki powstają bez oglądania się na przeszłość. Mimo to prestiżowy obiekt z epoki Gierka – otwarty w 1975 roku Dworzec Centralny – został odrestaurowany. Zakończony remont odkrywa ponownie jego blask. Ale przyszłość budynku wciąż nie jest pewna” – czytamy w pierwszych słowach obszernego artykułu poświęconemu jednemu z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Polsce.

 

„Neue Zürcher Zeitung” prezentuje historię Dworca Centralnego od jego powstania do jego remontu zakończonego w grudniu ubiegłego roku. Gazeta cytuje m.in. notatkę członka Biura Politycznego KC PZPR, który 7 grudnia 1975 roku zapisał: „Breżniew wysiadł z pociągu wyraźnie rozweselony, co dało nam możliwość, bycia przez niego pocałowanym”. Dworzec został otwarty na dwa dni przed przyjazdem pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, który przybył do Polski na VII zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

 

„NZZ” pisze, że Polacy mieli uzasadnione powody do zadowolenia z budynku, który powstał w zaledwie 39 miesięcy. „Polskie władze były dumne z „najnowocześniejszego dworca Europy. Faktycznie Warszawa Centralna nie musiała się bać porównania z dworcami swoich czasów – takich jak dworzec kolejowy w Bernie otwarty w maju 1974 roku. W obu przypadkach nie widać pociągów; są pod ziemią. Cztery perony z ośmioma torami wystarczają, bo pociągi zatrzymują się na Dworcu Centralnym tylko na chwilę; jako stacje końcowe wybudowane zostały dworce Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia, a ruch regionalny w Warszawie ma swoją oddzielną stację tuż obok.” – wyjaśnia szwajcarski dziennik.

 

„Neue Zürcher Zeitung” zaznacza, że renowacja dworca jest nie tylko skutkiem zmiany świadomości w PKP, ale również zbliżających się mistrzostw Euro 2012: „Bez tej ważnej imprezy remont nie zostałby przeprowadzony. Kolej postanowiła więc upiększyć Warszawę Centralną. Po tej „estetyzacji” dworzec powinien przetrwać kilka lat, ponieważ plany budowy nowego dworca nie zostały odłożone, lecz przełożone.”

 

„W opinii publicznego renowacja dworca odbiła się szerokim echem. Media informowały o niej szczegółowo, z każdym nowo otwartym pasażem oraz każdą odnowioną częścią hali głównej zmieniało się jego postrzeganie przez społeczeństwo. Jednak nawet samo PKP wydaje się nie być świadome, jaką architektoniczną perłę w postaci Dworca Centralnego posiada w swoim portfolio.” – podsumowuje dziennik.

 

Przeczytaj cały artykuł w „Neue Zürcher Zeitung”

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5